Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

(32) 206 61 84

506 197 940   

 

Od początków swego istnienia górnictwo węglowe podlega nieustannym przemianom. Coraz większy zakres działań związanych z wydobyciem jest realizowany za pomocą różnych urządzeń. Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie kopalni bez pracy zaawansowanych technologicznie kombajnów węglowych oraz wielu innych maszyn. Jednak w początkach górnictwa wszystkie czynności, które dzisiaj wykonywane są mechanicznie spoczywały na barkach tysięcy robotników. Historia górnictwa jest świadectwem determinacji i poświęcenia tamtych ludzi, ale także dowodem nieprzerwanego postępu technologicznego jaki następuje w tej dziedzinie.

Europejskie tradycje górnicze narodziły się w Wielkiej Brytanii, gdzie górnicy pierwszy raz zeszli pod ziemię już w XVIII wieku. Jednak to nie Europejczycy dzierżą palmę pierwszeństwa w wydobywaniu i wykorzystaniu węgla. Istnieją dowody wskazujące, iż już w epoce kamienia w Chinach stosowano węgiel do ogrzewania i gotowania. Później praktyczne zastosowanie węgla dostrzegli również Aztekowie, Rzymianie, a także mieszkańcy średniowiecznej Europy. W trakcie Rewolucji Przemysłowej, która umownie rozpoczęła się w roku 1700 w Zjednoczonym Królestwie, zapotrzebowanie na węgiel z roku na rok coraz szybciej rosło. Jest to również okres, kiedy to wielu ludzi wyemigrowało w poszukiwaniu lepszego życia do Stanów Zjednoczonych. Tą drogą postęp technologiczny dotarł również do wybrzeży Ameryki.

Istnieją dwie metody wydobycia węgla, tj. metoda odkrywkowa oraz głębinowa. Jednak to górnictwo głębinowe ma dłuższą historię, co pokazują odkrywane na przestrzeni lat świadectwa tamtych prac. Na podstawie odnalezionych kasków, kilofów, wózków węglowych lub resztkach torów mamy większą wiedzę o warunkach pracy, sposobach organizacji wydobycia i niebezpieczeństwach nękających górników w pierwszych szybach węglowych.

Ostatnie lata upływają pod znakiem coraz częstszych debat na temat obecnej kondycji górnictwa oraz przyszłości węgla. Jednak wszystko to wydaje się niczym w porównaniu do warunków, w jakich przyszło pracować pierwszym górnikom. Pozostawione przez nich przedmioty są tylko niemym dowodem na to, jak wiele musieli przejść aby móc zarobić na swój chleb. Więc trudno się dziwić, iż kwestia bezpieczeństwa pracy pierwszy raz pojawiła się w środowisku górniczym. Do dziś liczne związki zawodowe prowadzą nieustanną walkę w obronie przyzwoitych warunków pracy w kopalniach na całym świecie.  

UWAGA : W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów dostaw pod numerem : 506 197 940