Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

(32) 206 61 84

506 197 940   

 

Łazienka stanowi niezwykle istotny element każdego domu. Mnogość codziennych czynności, których podejmujemy się w obrębie tego pomieszczenia, sprawia, że wbrew pozorom spędzamy w nim naprawdę wiele czasu. W związku z higienicznymi zastosowaniami łazienki powinna ona być odpowiednio ogrzana, dlatego przedstawiamy porady dotyczące jej ocieplania.

Ilość niezbędnego ciepła

Chyba nikt nie lubi uczucia przeszywającego zimna tuż po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Ze względu na swoją specyfikę łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w domu, a utrzymująca się w niej temperatura musi oscylować w granicach 24°C. W  przypadku domów dobrze ocieplonych na każdy metr kwadratowy łazienki trzeba dostarczyć około 120-130 W ciepła. Duże znaczenie ma oczywiście wielkość danej łazienki. Do ogrzania tych mniejszych o wielkości mniej więcej 4 m2 wystarczy jeden grzejnik drabinkowy, generujący ciepło w granicach 480-520 W. Łazienki, których powierzchnia wynosi powyżej 10 m2, wymagają natomiast zamontowania dwóch drabinek bądź połączenia standardowego grzejnika z ogrzewaniem podłogowym. Warto pamiętać, iż decyzję o sposobie ogrzewania łazienki należy podjąć już na wstępnym etapie jej projektowania.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki drabinkowy

Obydwa urządzenia muszą ze sobą współgrać. Temperatura podłogi nie może przekraczać  33°C, więc woda wlewana do grzejnika podłogowego może mieć co najwyżej 55°C. Parametry grzejników ściennych są z kolei o wiele wyższe. Trzeba tak połączyć obydwa te rozwiązania, by umożliwić zmniejszenie temperatury wody, która wpływa do podłogówki.

Która podłogówka najlepsza

Ogrzewanie podłogowe to kosztowne, aczkolwiek przyjemne zastosowanie. To, jaką podłogówkę zamontujemy w łazience, zależy od ogólnego systemu ogrzewania występującego w domu. Jeżeli w pomieszczeniach znajdujących się w górnej części domu zamontowaliśmy grzejniki, zaś w tych na dole funkcjonuje wodne ogrzewanie podłogowe, to w łazience (niezależnie od piętra) również można zastosować podłogówkę. W domach w całości ogrzewanych przez grzejniki ścienne nie montuje się tradycyjnych podłogówek, gdyż wiąże się to ze sporymi kosztami. W tym przypadku znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem są podłogówki z zaworem RTL. Istnieje również system podłogowego ogrzewania akumulacyjnego. Rozwiązanie to warto zastosować na parterze. Kable grzejne pokrywa warstwa betonu. W trakcie nocy zbiera ona ciepło, by w dzień ogrzać nim pomieszczenia. Łazienki znajdujące się na górze często korzystają z praktycznych mat grzejnych.

Drabinka i jej moc

Drabinki, czyli popularne grzejniki łazienkowe w kształcie mini drabiny, prócz swojego standardowego zastosowania oferują inne funkcje, takie jak chociażby suszenie ręczników (w większości z nich można zamontować grzałkę elektryczną). Według ogólnie przyjętych norm moc grzejników należy określać dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). W trakcie dobierania mocy drabinki warto mieć na uwadze to, że te z chromowaną powłoką emitują ciepło gorzej niż te pomalowane farbą.

UWAGA : W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów dostaw pod numerem : 506 197 940