Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

(32) 206 61 84

506 197 940   

 

Ogrzewanie podłogowe to charakterystyczny sposób ocieplania nieruchomości, który dostarcza ciepło od dołu, czyli poprzez podłogę. Coraz częściej stosuje się je jako główne źródło ciepła, co ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jakie są zatem plusy, a jakie minusy ogrzewania podłogowego? O tym traktuje poniższy artykuł, który powinien być przeczytany przez każdego, kto zastanawia się nad zainstalowaniem ogrzewania podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Równomierne rozprzestrzenianie się ciepła.

Tradycyjne grzejniki zainstalowane w większości mieszkań skupiają ciepło w jednym miejscu, rozprzestrzeniając je następnie po całym pomieszczeniu. Z tego względu w lokalizacjach, przy których znajdują się grzejniki, jest ciepłej aniżeli w miejscach, gdzie ich nie ma. Taki problem znika przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, ponieważ ono rozprowadza ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu.

Dobry rozkład temperatury.

Fakt, że ciepło rozprowadzane jest od dołu, sprawia, iż w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym może być nawet o 2°C chłodniej niż w przypadku innych form ogrzewania, a i tak nie będzie to odczuwalne.

Można chodzić boso.

Choć niektórym ten punkt może wydawać się zabawny, to w rzeczywistości można go uznać za zaletę, ponieważ chodzenie boso pozytywnie działa na zdrowie człowieka. Oczywiście przy innym rodzaju ogrzewania również nikt nie zabroni nam chodzić boso, jednak będzie to się wiązało z nieprzyjemnym zimnem.

Schowane ogrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe jest nieinwazyjne, tzn. nie zajmuje zbędnego miejsca w mieszkaniu. W przeciwieństwie do grzejników czy bojlerów nie wymaga tego, aby brać je pod uwagę podczas aranżacji wnętrza, co bez wątpienia jest wygodnym rozwiązaniem. Jest to doskonałe wyjście w przypadku małych mieszkań, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy.

Możliwość wykorzystania alternatywnych źródeł ciepła.

Dzięki temu, że w umieszczonych w podłodze rurach przepływa woda, możliwe staje się zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła, jak chociażby pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Wady podłogówki

Trzeba zaplanować przed budową. 

Instalacja ogrzewania podłogowego powinna być wzięta pod uwagę już w trakcie planowania budowy domu. Wynika to z faktu, że gdy chce się je zainstalować w już zbudowanym lokalu, konieczne staje się kucie podłogi, co bez wątpienia nie należy do przyjemnych rzeczy.

Dłuższy czas nagrzewania.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się stosunkowo długim czasem reakcji, ponieważ po zmianie temperatury jej nowa wartość będzie wyczuwalna w pomieszczenia dopiero po kilkudziesięciu minutach, czego nie można powiedzieć np. o grzejnikach, które po chwili dają ciepło, na jakie je ustawiono.

Wyższe koszty.

Ogrzewanie podłogowe często jest droższe od innych form ogrzewania. Oczywiście przy doborze odpowiednich materiału można obniżyć jego koszty, jednak ciągle będą one stosunkowo wysokie.

UWAGA : W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów dostaw pod numerem : 506 197 940