Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

(32) 206 61 84

506 197 940   

 

Ogrzewanie podłogowe to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie, które potrafi zwiększyć komfort mieszkania, szczególnie w zimne dni. Aby było skuteczne, trzeba jednak wybrać odpowiednią temperaturę posadzki, co dla wielu osób może być problemem. Aby go rozwiązać, warto przeczytać poniższy artykuł.

Temperatura ma duży wpływ na sposób działania wodnego ogrzewania podłogowego, które z kolei wpływa na zdrowie człowieka, dlatego tak ważne jest, aby ustawić ją na odpowiednim poziomie. Powszechnie przyjmuje się następujące maksymalne wartości temperatury dla poszczególnych pomieszczeń:

29°C w obrębie pokojów użytkowych, salonu i kuchni,

34°C w obrębie łazienki i ubikacji,

35°C w obrębie stref brzegowych (przy parapetach, ścianach, oknach itd.), czyli wszędzie tam, gdzie szybciej ucieka ciepło.

Ustawienie maksymalnych temperatur zgodnie z powyższymi wskazówkami gwarantuje uzyskanie jej optymalnych wartości w trakcie codziennego korzystania przez 12 miesięcy w roku.

Ogrzewanie podłogowe a sypialnia

W powyższym zestawieniu zabrakło jednego ważnego pomieszczenia – sypialni. Wynika to z faktu, iż z kilku powodów instalowanie w nim ogrzewania podłogowego często mija się z celem. Zacząć należy od tego, że tego typu ogrzewanie nie pozwala na szybką zmianę temperatury, co jest tak ważne, gdy w nocy chcemy ją zwiększyć, a za dnia zmniejszyć. Ponadto w sypialniach na podłodze znajdują się z reguły różnego rodzaju dywany, meble czy wykładziny, pod którymi nie powinno się umieszczać ogrzewania podłogowego. Powszechnie poddaje się w wątpliwość zasadność instalowania go także w pokojach dziecięcych, gdyż maluchy często bawią się na podłodze, co przy jej zbyt wysokiej temperaturze może źle wpłynąć na ich zdrowie.

Temperatura wody

Ogrzewanie podłogowe składa się z poszczególnych „warstw”, z których każda powinna mieć odpowiednią temperaturę, aby posadzka w należyty sposób ogrzewała domowników. Dla wody zasilającej ogrzewanie podłogowe maksymalna wartość temperatury wynosi 55°C przy zasileniu i 45°C przy powrocie. Dzięki temu rury składające się na system ocieplenia pozwalają na podgrzanie temperatury do jak najbardziej optymalnego poziomu. Trzeba jednak pamiętać, że wodne ogrzewanie podłogowe jest stosunkowo mało wydajne, dlatego niekiedy zdarza się, że trzeba je wspomóc grzejnikami płytowymi.

UWAGA : W związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów dostaw pod numerem : 506 197 940